Защо да рециклираме? – част 2
Как по-точно рециклирането спасява свободни площи?
Лесно е за обяснение, тъй като всичко, което изхвърляте в крайна сметка се озовава заровено под други тонове отпадъци на сметището. И въпреки че на някои места отпадъците, които подлежат на рециклиране се разделят на категории, повечето боклук се изхвърля на едно място без да бъде разделян.
Как рециклирането спестява ресурси?
Хартията и картонът се произвеждат от дървен материал. Пластмасата от петрол, металите се извличат от камъни наречени руда. А пък стъклото – от пясък. Рециклирането означава, че няма да ни се налага повече да сечем дървета, да копаем и извличаме метали и всякакви суровини, нужни за производството на предмети за всекидневието ни. Как рециклирането спестява ресурси – ето количеството спестени ресурси при рециклиране:
- Един тон рециклирана хартия спасява 17 дървета
- Един тон пластмаса спестява 16.3 варела нефт
- 1 тон алуминий спестява 4 тона алуминиева руда
- Един тон рециклирано стъкло спестява друг един тон смесен варовик, пясък и пепел
Как рециклирането спестява енергия?
Ако вземем например алуминия, за производството на един тон от метала са нужни около 4 тона алуминиева руда. Алуминиевата руда на свой ред трябва да бъде изкопана, транспортирана, натрошена, смесена със сода каустик, нагрята, за да могат да се отделят от нея примесите. След това отделеният материал се стопява, което означава, че се подлага на изключително високи температури, които позволяват отделянето на чистия алуминий. Рециклирането на една алуминиева кутия изисква само кутията да бъде транспортирана, сортирана от други предмети, подлежащи на преработка и претопена, като това претопяване не само спестява много енергия, но и премахва нуждата от всички предходни операции по извличането на метала от самата руда.
Същото важи за повечето материали – произвеждането им от суровини отнема много повече енергия, отколкото при рециклиране. Повече за извозването на отпадъците тук!