Методи за рециклиране на битовите отпадъци
Методи за рециклиране на битовите отпадъци
Изгарянето на боклука заема все по-малък процент в системата за рециклиране на отпадъци, тъй като заводите, които извършват това, изхвърлят огромно количество токсични вещества, заедно с дима, който се образува. Европейските държави дълго време търсеха и продължават да търсят решение на този проблем, преди да преминат към алтернативни източници на изхвърляне на отпадъци.
Много държави започнаха да обръщат специално внимание на качеството на продуктите, които произвеждат, за да могат да ги използват по-дълго, докато станат неизползваеми и по-рядко изхвърляни.
На практика по-голямата част от битовите отпадъци са опаковки. В Германия, например, започнаха да отдават предпочитание на опаковките за многократна употреба, поради тяхната екологична целесъобразност за използване.
На първо място, нека разгледаме отблизо съществуващите методи за рециклиране на отпадъци.
Първият и най-популярен метод е изгарянето. Най-широко разпространеният начин за изхвърляне на отпадъци в целия свят.
Вторият начин е да се закопава. Въпреки това, могат да се закопаят само биоразградимите отпадъци, т.е. хранителните и зеленчуковите. Такива продукти се разлагат напълно в почвата за 2-3 години, образувайки хумус. Не се допуска закопаването на метални изделия, стъкло, пластмаси, полиетилен и други трайни синтетични съединения.
Третият начин е рециклирането на отпадъците за по-нататъшна употреба.
Напоследък този метод набира популярност в много развити страни.
Дори на етапа на събиране, отпадъците се сортират по видове и всеки вид се събира в отделен вид контейнер. Обикновено такива контейнери са обозначени и са боядисани в съответния цвят – всеки боклук има свой собствен цвят на контейнера. След това сортираните отпадъци се транспортират до заводите за рециклиране.
Ето как се справят с въпроса 2 големи държави.
Япония е лидер в рециклирането на отпадъци в Азия. Япония е островна и пренаселена държава.
В страната буквално няма нито едно парче свободна земя и е нерентабилно да се заравят отпадъци или да се съхраняват на сметища. Почти всички отпадъци в Япония, от храни до автомобили, се рециклират. А енергията, получена от изгарянето на горими отпадъци, е насочена към отопление на оранжерии за цветя. Всички неща са внимателно събрани и сортирани. Някои неща отиват за повторна употреба без рециклиране, други – веднага се рециклира.
В САЩ боклукът се събира в найлонови торбички. КОгато се напълнят, торбите се връзват и се изнасят в контейнери близо до къщата. И оттам те се вземат от специални служби, извозват се с конвейери и се сортират. От боклука се изваждат бутилки, хартия, кутии за напитки. Те се изпращат за преработка. От всякакви видове бележници, тетрадки са направени от хартия с надпис „рециклирани“ – те са направени от отпадъци. Останалата част от боклука се изпраща за заравяне.