Методи на рециклиране на отпадъци
Какво представлява процесът на рециклиране на отпадъците? Рециклирането на битовите отпадъци е задача от първостепенна важност на цялото човечество. Заедно с нарастване броя на населението на нашата планета и степента на потреблението, нараства и количеството на битовите отпадъци. Съвсем не в далечно бъдеще, то може да достигне застрашаващи размери. Естествено е, че проблемът с рециклирането на отпадъците не може да се реши на местно ниво, преодоляването му е осъществимо при установяване на точни правила и нормативи, при сериозен контрол относно изпълнението им на държавно ниво.
Какви са основните методи на рециклиране на отпадъци
Да си дадем сметка за мащаба на разнообразния боклук, който се складира като начало във всяко едно жилище, след това в района, в града и в държавата накрая. Веднага става ясно, че е наложително да създаваме и усвояваме алтернативни методи за преработка на тази вторична суровина, като започнем със сортирането и осигуряването на правилното извозване на боклука.
Изгаряне
Това е най-евтиният и най-разпространеният начин от методи на рециклиране на отпадъци. Може да бъде осъществяван по няколко начина. Термичната ликвидация на промишлените отпадъци при много висока температура осигурява изгаряне без остатък и частично поглъща отровните вещества. Недостатъкът на този метод е, че остатъците от веществата замърсяват въздуха наоколо.
Съвременните промишлени съоръжения за изгаряне на промишления боклук са оборудвани със очистителна система, генератори на електроенергия. Пепелта, която остава след изгарянето, се извозва и закопава. Предимствата тук са: сравнително малки финансови вложения. Отделената топлина се използва за създаване на електроенергия и за отопляване. Единственият недостатък е токсичността, затова изгарянето не е безопасно за околната среда.
За да се избегне този недостатък се използват системи за изчистване на газовете, които се отделят при изгарянето.
Пиролиза
Термичен разпад на боклука без въздух. Този метод намалява вредата и замърсяването на околната среда.
Закопаване
Заравяне на боклука в земята.
Осъществява се на специални полигони, които следва да отговарят на съответствени строги изисквания. Полигоните за заравяне осигуряват защита на околната среда. Тези методи на рециклиране на отпадъци на практика са евтини, но в същото време изискват наличие на земни участъци, които вследствие на тази функция няма да могат да се използват за стопански нужди. За да бъдат възстановени, ще са нужни много повече средства и и време, отколкото при замърсяването им.
Компостиране
Това е процес на разлагане на органичната част на сметта с помощта на микроорганизми. Съществува аеробен метод – при наличие на кислород и анаеробен – при отсъствието му. Кат краен резултат се образува компост – органичен тор, както и отделяне на въглероден двуокис.
Мястото за образуване на компоста трябва да е влажно и сенчесто. Достойнствата на метода са: Прост за осъществяване, не струва много, увеличава се количеството на полезните микроорганизми в почвата. Недостатъци: неприятна миризма, привличаща паразити.
С този метод може да се рециклират 30% от сметта.
Брикетиране
Нов метод, при който първоначално се прави сортиране на боклука, а след това обръщането му в брикети. И накрая съхранението им на определени за целта площадки.
Достойнства на метода: Намаляване на обема на боклука, намаляване на възможността за самозапалване, намаляване на вредното въздействие върху околната среда.
Подготвено от Зашеви Транс: контейнери за строителни отпадъци