Извозване с контейнери, товаро-разтоварни услуги и други от Зашеви Транс ООД

0898-450-631

info@zashevi-trans.com

ул. Орчо Войвода 8

Овча Купел, София

Пон - Съб 08:00 - 17:00

Неделя - почивен ден

Хранителни отпадъци – какво да правим с тях?

Контейнери за хранителни отпадъци

Контейнери за хранителни отпадъци

Според различни оценки от 30 до 80 процента от съдържанието на нашите битови отпадъци са хранителните отпадъци.
Защо е толкова важно да се занимаваме с органика? Факт е, че органичната материя е причина за това, че живеенето в близост до депо за битови отпадъци става неприятно и вредно.
На депото с нашите хранителни отпадъци не се случва същото, както в купчината компост на вилата например. На депото органичната материя не се превръща в компост, тъй като няма кислород и се образува анаеробен процес, в резултат на което се отделят серни оксиди, сероводород и меркаптани, които са отговорни за отвратителните миризми на депата, както и голямото количество метан. Метанът е лесно запалим и запалва след себе си и полимерите , добавяйки още токсични продукти от изгарянето към зловредния газов коктейл.

Частна къща / вила

  • Традиционно компостиране в компостна яма / купчина / кутия: обработката се извършва за сметка на „диви“ компостни червеи, други насекоми и микроорганизми, които вече присъстват в почвата и отпадъците. Компостирането отнема от шест месеца до две години, в зависимост от суровината и климатичните условия.
  • Уличен вермикомпостер – преработка в биохумус с помощта на специални породи компостни червеи. Поради по-голямата ефективност на червеите, при същите условия обработката е по-бърза, отколкото в първия случай.
  • Хранене на домашни любимци.
  • Закопаване на органичната материя директно в лехите – по време на преработката компостните червеи и микроорганизмите обогатяват почвата с хумус. Отрицателният момент е, че през лятото лехите обикновено са заети. Ето защо се прилага следния метод.
  • Компост – „хранилка“ за червеи в лехите, под храстите или дърветата. Органичните червеи се обогатяват с хумус в почвата в близост до хранилката.
  • Поставяне на органичната материя в близка гора, на поляна
    Град
  • Събиране на такъв тип отпадъци в контейнери за хранителни отпадъци в отделен, за целта, контейнер на обикновени контейнерни площадки:
  • аеробно (с достъп на кислород) компостиране по индустриален начин, полученият висококачествен компост може да се използва в селското стопанство;
  • анаеробна (без кислород) ферментация за производство на биогаз, утайка – допълнително да се компостира или използва веднага в зависимост от технологията на ферментация.
  • Вариантът с широкото въвеждане на чопъри-изхвърлячи: подходящ за много големи градове, където събирането на хранителни отпадъци в двора в отделни контейнери ще доведе до допълнителни транспортни товари и др. Канализацията на такъв град трябва да бъде преоборудванас с полиетиленови тръби и да завърши с инсталации за биогаз. Утайката, останала след образуването на биогаз, може да бъде допълнително обработена от компостни червеи. Биогазът се почиства и използва за собствените нужди на пречиствателната станция (топлина и електричество), а утайките могат да се използват като обработена почва за запълване на депа, пътища. В случай на обработка с червеи получената почва може да се използва и в градското стопанство.

Последни публикации

Защо е нужно преработваne хартията?

Защо е нужно да се преработва хартията?

Процесът на преработване на хартия и картон е преди всичко спасяване на дървета и в резултат на това грижа за околната среда и чистия въздух.   Освен това това е и бизнес, който практически няма конкуренция. Защо е така? При подаване на бизнес план за получаване на субсидии от държавата за откриване или развитие на […]

Вижте повече
рециклиране на стъкло

Целият процес на рециклиране на стъкло

Рециклиране на стъкло и преработката му е много важна област в цялата индустрия за работа с промишлени и човешки отпадъци. Рециклирането като начин за спасяване на природата Необходимо е да опазваме природата около нас, да съхраняваме невъзобновимите естествени химични елементи и ресурси. В повечето развити икономики този проблем отдавна е разрешен. Ефективността на рециклиране на […]

Вижте повече
Рециклиране на пластмаса

Рециклиране на пластмаса

Производството на пластмасови изделия нараства всяка година. Това са шишета, кофички, кутии, тави, палети, пликове, чували, опаковки, етикети, фолио, тиксо, различни плафони, завеси, табели, мрежи, решетки, папки, изкуствени тревни настилки, филтърни тръби и още много други продукти. Важено е да има процес на рециклиране на пластмаса. Прочетете повече за това тук. Количеството пластмасови отпадъци се […]

Вижте повече
push-to-call
Powered by WebStation™