Домът на бъдещето и рециклирането на отпадъци
Домът на бъдещето и рециклирането на строителни отпадъци
Домът на бъдещето няма да бъде толкова необикновен погледнат отвън. Той няма да бъде оборудван с летяща кола или прислужница робот. Макар че ще разполага с набор от технологии за чиста енергия като слънчеви прозорци, литиево-въздушни батерии, изкуствен интелект. Той ще бъде направен предимно от дърво и използвани материали, като рециклиран цимент и строителни отпадъци.
„Можем да изградим сгради с нетна нула“, казва Елизабет Биърдсли, старши политически съветник в Съвета за зелено строителство на САЩ, който сертифицира енергийно ефективни сгради. Биърдсли е в Бон, Германия тази седмица за Конференцията на ООН по изменението на климата през 2017 г., като настоява, че всички сгради произвеждат поне толкова енергия, колкото се използва до 2050 г. „Работим върху климата от десетилетия“, каза тя. „Силно се чувстваме, че е време да действаме в областта на климата.“
Как замърсяват сградите
Сградите генерират замърсяване по два важни начина. Единият е от използването на енергия. Жилищните и търговските сгради представляват 70% от консумираната енергия в Съединените щати. Електроенергията, която до голяма степен идва от изгарянето на въглища и природния газ. Вторият начин, по който сградите генерират замърсяване, е използването на строителни материали като стомана и бетон, които имат значителен въглероден отпечатък.
За да намали потреблението на енергия, Beardsley заяви, че собствениците на жилища и управителите на сгради могат да инсталират LED светлини. Да генерират електричество от покривните слънчеви панели и да използват интелигентни бойлери и климатици за съхранение на тази чиста енергия. Тя описа други технологии, като прозорци, които автоматично оцветяват, когато стаите стават прекалено топли. Спестявайки енергията на климатика, като същевременно поддържат жилищата удобни.
„Производителите на осветление са разработили системи, които използват сензори, за да знаят кога сте там и когато сте активни“, каза Биърдсли. „Те също стават по-евтини и по-евтини. Това е само част от проблема. Биърдсли каза, че фирмите трябва да се справят и с по-трудната задача, да строят сгради от нисковъглеродни материали, вместо стомана и бетон.
Производителите произвеждат стомана чрез нагряване на желязна руда и въглища в доменна пещ. Те правят цимент, свързващ агент в бетон, чрез нагряване на варовик и глина в пещ. Затоплянето на въглища и варовик също освобождава въглероден диоксид.
Необходимо е огромно количество енергия за генериране на топлината, необходима за производството на стомана и цимент. А производителите генерират тази топлина, чрез изгаряне на въглища или, по-рядко, природен газ. Заедно, производството на стомана, бетон и свързаните с тях строителни материали генерира повече въглеродно замърсяване, отколкото всеки автомобил, камион и миниван на планетата. Енергийните отпадъци, се отнасят до замърсяването, свързано със строителните материали, като „въглерод“.
Строителни материали от рециклирането на отпадъци?
Колко е революционна тази идея да се преработва строителния отпадък?
„За строителни продукти е налице нарастващ интерес – все още сравнително нов – в екологичното въздействие на продуктите“, казва Биърдсли. „Колко трае? Дали това е траен продукт или скоро ще бъде заменен и ще отиде в сметище или инсинератор? Тя добави: ” Сега има нови продукти, които ще свързват въглерода и ще се превърнат в поглътител на въглерод ”.
Производителите искат да построят големи сгради, дори небостъргачи, от дърво. Дърветата поглъщат въглерода от атмосферата и го съхраняват в листата и клоните си. Дървена сграда заключва въглерода за неопределено време. Докато горите се възстановяват и производителите не изгарят прекалено много въглища, нефт или природен газ в корабоплаването и производството на дървени части, това е победа за климата.
Производителите на стомана например изковават нови части от метален скрап, който се извозва с контейнери за строителен боклук от разрушени сгради. В Швеция учените използват водорасли, за да поглъщат въглеродните емисии от производството на цимент. Американски производител на бетон, е разработил нов вид бетон, който абсорбира въглероден диоксид, когато се поставя.
Производителите искат да използват и други материали от рециклирани стоки. Да изработят изолация от рециклиран картон и килим от стари пластмасови бутилки. „Сега голяма част от наличния килим е цялото рециклирано съдържание и може отново да се рециклира“, казва Биърдсли. „Това наистина е кръгов процес, в който няма нерециклирани отпадъци.“ Бъдещето и рециклирането на отпадъци са неизменно свързани.
Може да се окаже, че домовете на бъдещето ще бъдат направени от днешния боклук – нежелано дърво, метал, картон и пластмаса, заедно със замърсяването с въглерод, затоплящо планетата, което може да бъде изтръгнато от небето. Добавете интелигентно осветление и високоефективни уреди. Можете да направите сграда с минимален въглероден отпечатък.
„Ако имате възможност да използвате слънчева или вятърна енергия, можете да създадете дом с нулеви нули, а това е дори по-добре“, казва Биърдсли. „Имаме решения и ги прилагаме“.
Статията е преведена от Popular Science, от екипа на Зашеви-Транс.